Aydınlıkevler Invisalign Tedavisi

Invisalign Tedavisi Nedir?

Invisalign tedavisi, metal tel kullanmadan dişleri düzelten bir ortodontik tedavidir. Kişiye özel olarak üretilen şeffaf plaklar yardımıyla dişlerin dizilimini iyileştirmek için uygulanan telsiz ortodontik tedavi yöntemidir. İşlemin metal tel kullanımı olmadan uygulanması, bu tedavinin en sık tercih edilme nedenidir. Alanında uzman diş hekimleri tarafından kişiye özel yapılan bir tedavi yöntemidir.

Geleneksel metal braketlere oranla çok daha konforlu olan şeffaf plaklar, dişlerin düzeltilmesinin yanında kişiye güzel bir gülümseme kazandırmayı da hedefler.

Invisalign Tedavisi Nasıl Yapılır?

Invisalign tedavisinde ilk olarak hastanın ölçüleri alınır. Sonrasında alınan ölçülerin bilgisayar destekli programlar ile 3 boyutlu olarak özel plak üretimi yapılır. Tedavi için kaç adet plak gerekeceği ve tedavi süresi belirlenir. Hastaların ağzına uygun hazırlanan plaklar her 15 günde bir ağızda kalacak şekilde uygulanır.

Değişim zamanlarında dişlerin gelişimleri, tedaviye nasıl yanıt verdikleri takip edilir. Yalnızca yeme içme sırasında plaklar çıkarılabilir. Invisalign tedavisinde hastalar diş tellerine göre daha özgür ve konforludur, ancak tedaviden etkili bir sonuç alınması için gün boyu plakların dişte kalması önemlidir.

Invisalign Tedavisinin Özellikleri Nedir?

Şeffaf plakların, temizliği ve takıp çıkarılması kolaydır, hastaların günlük yaşamlarını zorlaştırmaz. Bunların yanı sıra Invisalign tedavisinin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Şeffaf plaklar ağız içerisinde belli olmaz ve görünmez
 • Metal braket kullanılmaz ve günlük yaşamı engellemez
 • Geleneksel tel tedavisine oranla daha ağrısız ve daha konforludur 
 • Yemek sırasında çıkarılabilir ve sonrasında takılabilir
 • Özel günlerde (düğün, mezuniyet, iş toplantısı vb.) plaklarınızı çıkarıp tedaviye birkaç saat ara verilebilir 
 • Invisalign (şeffaf plak tedavisi) hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanabilir

Invisalign Tedavisi Uzun Sürer mi?

Invisalign tedavisi, metal tel tedavisine oranla daha kısa bir sürede tamamlanabilir. Toplam tedavi süresi dişlerdeki rahatsızlıklara bağlı olarak değişebilir. Invisalign kullanan bazı kişilerin tedavileri 6 ayda bitebilirken, bu süre birkaç yıla kadar da uzayabilmektedir. Tedavi süresini etkileyebilen durumlardan bazıları şunlardır:

 • Hastanın yaşı genç ise dişleri daha hızlı düzelir ve sıralanır, ancak yaşı büyükse bu tedavinin süresi normale oranla daha uzun sürer
 • Diş aralarındaki boşluklarda genişlik çok fazlaysa bu durum tedavinin uzamasına neden olur
 • Çene yapısı küçük olan kişilerin dişlerinde çapraşıklık ve çarpıklık olabilir

Diş Hareketine Göre Nasıl Şeffaf Plaklar Üretiliyor?

Hastadan alınan ölçüler, 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayar ortamına aktarılır. Dijital ortama aktarılan dişler, simülasyon ile hareket ettirilir ve ideal konumlarına taşınır. Dişlerin hareket etmesi istenen konuma göre şeffaf plaklar üretilir. Genellikle 15 gün kullanımdan sonra diğer plağa geçiş sağlanır.

İletişime geçmenin en hızlı yolu +90 554 174 70 01 numaralı telefonu aramaktır.
Ücretsiz Randevu Al

  Aydınlıkevler Diş En beyaz renklere ve en estetik dişlere ulaşmak Aydınlıkevler Diş ile çok kolay.

  Aydınlıkevler Ağız ve Diş Polikliniği olarak, verdiğimiz sağlık hizmetleriyle hasta ve hasta yakınlarının memnuniyetini sağlamayı, doktor, sağlık personeli ve altyapımızla, dünyada model oluşturmayı, “Aile Diş Hekimliği” konusunda referans olmayı amaçlayan sağlık kurumlarının arasına girmeyi hedeflemekteyiz.

  Kurumsal Hakkımızda

  Çünkü gülümsemeniz bizim tutkumuzdur.

  Yardım İletişim

  Yeni ve parlak bir gülümsemeye giden yolunuz.

  Canlı Destek