Aydınlıkevler Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Taç

Diş tacı, dişleri veya diş implantlarını kaplamak için kullanılan bir kaplamadır. Diş hekimleri sıklıkla kırık, gevşek veya şekilsiz bir dişi desteklemek için kaplamalar önermektedir. Aşırı derecede aşınmış veya rengi solmuş dişleri maskelemek için diş kronları da kullanılabilir. Farklı dişleri güçlendirmek için köprülerle birlikte kullanılabilir. Kaplamalar seramik ve metal gibi çeşitli malzemelerden yapılabilir. Zirkonyum kaplamalar çoğu insanın tercih ettiği başka bir seçenektir. Zirkonya kaplamaların yapımında çok dayanıklı bir seramik malzeme olan zirkonyum kullanılır.

Neden Zirkonya Taçını Seçmelisiniz?

Çeşitli koşullar diş erozyonuna veya çürüklere yol açabilir. Diş çürüğü, travma ve doğal yaşlanma, diş hasarının en yaygın nedenleri arasındadır. Dişlerinizi gıcırdatmak, kesmek veya sert nesneleri ısırmak, dişlerinizin şeklini kaybetmesine veya boyutlarının küçülmesine neden olabilir. Zirkonyum kaplamalar orijinal dişlerin gençleşmesine yardımcı olmaz ancak diş çürümesini önler ve hasarlı dişlerin görünümünü iyileştirir. Zirkonya kronların karşıt bileşenlerde gerginlik ve yaralanma yaratma olasılığı porselen kronlara göre daha azdır. Diğer dişlerinize sürttüğünüzde, ikincisi zımpara kağıdı gibi davranarak diş minesinin bozulmasına neden olabilir.

Zirkonya Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Zirkonya insan vücudunda çok uzun zamandır kullanılmaktadır. Gücü ve biyouyumluluğu nedeniyle restoratif diş malzemesi olarak mükemmel ve güvenli bir seçimdir. Pek çok hasta, metallerin diş restorasyonlarında kullanılmasından ve bunların sağlıklarına nasıl zarar verebileceğinden endişe duymaktadır.

Zirkonya, başka hiçbir bileşen eklenmeden oluşturulan bir seramik olan en dayanıklı monolitik seramiktir. Zirkonya, cam seramikler ve diş kompozitleriyle karşılaştırıldığında kırılmaya karşı daha dirençli, daha sert ve daha güçlüdür. Bu nitelikler, kaplamanın altındaki dişin yanı sıra komşu dişlerin de çatlamasını ve ufalanmasını önler. Zirkonya, gülüşünüzün bütünlüğünü etkilemeden daha ağır yüklere dayanmasına olanak tanıyan daha güçlü bir koruma özelliği sunar. Zirkonya kaplamalar giderek daha popüler hale geliyor ve birçok avantaja sahip.

Dayanıklılık:

Zirkonyum oksidin gücü ve dayanıklılığı iki ana özelliktir. Azı dişlerinizin çiğnediğiniz yiyeceğe uyguladığı kuvveti düşünün. Zirkonyum, dayanıklı malzemeden yapılması gerektiği için ağzın arka kısmındaki kaplamalar için iyi bir seçim olabilir. Ayrıca zirkonyum oksit çok güçlü olduğundan diş hekiminin çok fazla yedek kaplama hazırlamasına gerek kalmaz.

Uzun ömürlü:

Monolitik zirkonya kaplamalar olarak da bilinen zirkonya kaplamalar son derece dayanıklıdır. Uygun bakım yapıldığında çoğu diş kaplaması beş ila on beş yıl dayanır. Diğer kişisel alışkanlıkların yanı sıra ağız hijyeniniz de bunların ne kadar süreceğini belirleyecektir. Örneğin, uykunuzda dişlerinizi gıcırdatıyorsanız, dişlerinizi gıcırdatmayan birine göre daha erken bir diş değiştirmeniz gerekebilir.

Biyouyumlu:

Düz yüzeyleri nedeniyle zirkonya kaplamalar son derece biyouyumludur. Zirkonyum dioksitten yapılmış çok katmanlı kaplamalar özellikle dayanıklıdır. Katmanlarda kullanılan seramik, sert zirkonyum oksidin sertliğinden yoksundur ancak zirkonyum alt katmana yapışacak şekilde tasarlanmıştır, bu da çizikleri ve çatlakları son derece nadir hale getirir. Ayrıca bu madde sağlıklı dokuların tepkisini artırır. Birçok diş hekimi biyouyumluluğu nedeniyle zirkonyayı seçmektedir. Başka bir deyişle vücutta bağışıklık tepkisi veya iltihaplanma gibi bir reaksiyonu tetiklemek daha iyidir.

Hızlı Prosedür:

Pek çok diş hekimi, dişin ölçüsünü kaplama için laboratuvara göndermek yerine klinikte zirkonya kaplama üretebilmektedir. Kronlar tek ziyarette de sabitlenebilir.

Özelleştirme

Zirkonyum, kimyasal bileşim ve işlenme gereksinimleri gibi birçok kritere göre hastaların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde çeşitli şekillerde üretilebilmektedir. Zirkonyum, metallere alerjisi olan veya metalsiz restorasyonlar isteyenler için mükemmel bir seçimdir. Bu kişiselleştirme, hatayı azaltır ve her bireye mükemmel uyum sağlar. Zirkonyum oksit metal içermediğinden diş eti çevresindeki alanın rengini değiştirmez. Bu, diş eti çekilmesi nedeniyle metal kenarların açığa çıkmasını önler.

Dezavantajları Nelerdir?

Zirkonyum kaplamaların da diğer diş hekimliğinde olduğu gibi dezavantajları olabilir. Zirkonya kaplamaların bir dezavantajı donuk görünümleri nedeniyle gerçekte olduğundan daha az gerçekçi görünebilmeleridir. Bu özellikle tamamen zirkonyadan yapılmış olan ancak ağzın arka kısmındaki dişlere daha az zarar verebilecek monolitik zirkonya kaplamalar için geçerlidir.

Prosedür Nasıldır?

Diş tacının takılması için iki temel operasyon türü vardır. Bir ziyaret sırasında diş hekiminiz dişinizi hazırlayabilir, geçici bir kaplama yerleştirebilir ve ikinci ziyarette kalıcı kaplamayı yerine yapıştırabilir. Hatta aynı gün operasyon bile yaptırabilirsiniz.

Kuron, dişin diş eti çizgisinin üzerindeki kalan kısmına yapıştırılır, ancak implantlara da yapıştırılabilir. Hastanın doğal dişleriyle aynı şekil ve renktedirler. Dişlerin daha fazla çürümesini önlemek için kronlardan da yararlanılabilir. Kaplamalar aynı zamanda kozmetik ve estetik amaçlarla da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tedavi bölgesinde lokal anestezi kullanılır. Hastanın uyuşturulmasından sonraki ilk aşama dişin hazırlanması ve küçültülmesidir. Destek ve bitişik dişler diş hekimi tarafından damgalanır. Zirkon kaplama hazırlanırken dişe geçici kaplama takılır. Birkaç gün içerisinde zirkonya kaplama hazır olacaktır. Diş hekimi zirkonya kaplamayı abutmentin üzerine yerleştirir ve diş çimentosu ile sabitler.

Bakım sonrası:

Diğer dişlerinizde olduğu gibi uygun ağız hijyenini koruyun. Günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayın, diş aralarını günde en az bir kez diş ipi ile temizleyin veya diş aralarını temizleyin ve antibakteriyel ağız gargaraları ve dil kazıyıcılar gibi ek faydalı öğeler kullanmayı düşünün. Kaplamanızın durumunu takip etmek için diş hekiminizden sık sık randevu alın. Aşınmış, kırılmış veya yontulmuş bir dişiniz varsa ve zirkonyanın kaplamanız için uygun malzeme olup olmadığından emin değilseniz diş uzmanınız size tavsiyelerde bulunabilir.

Bugün bizimle iletişime geçin!

Aydınlıkevler Diş'e başvuranları her zaman hastanın diş tedavisinde uzmanlaşmış bir diş hekimi tarafından tedavi edilmektedir. Ayrıca Aydınlıkevler Diş Kliniği ile rezervasyon planlanırken mutlaka kalite sertifikalı zirkonyum kaplamalar kullanılmaktadır. Üstelik bu zirkonyum kaplamalar uzun yıllar garantilidir. Bugün bizimle iletişime geçin ve Zirkonyum kaplama tedavileri hakkında ücretsiz danışmanlık alın.

Yayımlanma Tarihi: 10 Şubat 2024 Cumartesi
İletişime geçmenin en hızlı yolu +90 554 174 70 01 numaralı telefonu aramaktır.
Ücretsiz Randevu Al

  Aydınlıkevler Diş En beyaz renklere ve en estetik dişlere ulaşmak Aydınlıkevler Diş ile çok kolay.

  Aydınlıkevler Ağız ve Diş Polikliniği olarak, verdiğimiz sağlık hizmetleriyle hasta ve hasta yakınlarının memnuniyetini sağlamayı, doktor, sağlık personeli ve altyapımızla, dünyada model oluşturmayı, “Aile Diş Hekimliği” konusunda referans olmayı amaçlayan sağlık kurumlarının arasına girmeyi hedeflemekteyiz.

  Kurumsal Hakkımızda

  Çünkü gülümsemeniz bizim tutkumuzdur.

  Yardım İletişim

  Yeni ve parlak bir gülümsemeye giden yolunuz.

  Canlı Destek